خدمات

تماس با ما

مورد مطالعاتی

فروشگاه

صفحه اصلی

محصولات

برترین ترند های اینترنت اشیا (IoT)در سال 2021
​​​​​​​

شروع انقلاب اینترنت اشیا در کسب و کار ها 

شبکه ای از اشیا فیزیکی که با نرم افزار ها، حسگرهاو فناوری های مختلف برای مبادله داده ها با سایر سیستم ها از طریق اینترنت کار می کنند، به اینترنت اشیا (IoT) معروف است. این دستگاه ها از اشیاء خانگی روزمره تا ابزارهای صنعتی مدرن گسترش یافته اند.
اینترنت اشیا یکی از پرطرفدارترین ترندها در عصر دیجیتال است و دیجیتالی شدن از چند سال گذشته روند نمایی داشته است و تنها به دلیل مقرون به صرفه بودن آن عموم افراد میتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
بنابراین، اکنون بیایید نگاهی به برترین روندهای IoT در سال 2021 بیندازیم.​​​​​​​​​​​​​​
​​​​​​
بلاک چین(Blockchain)
شهرهای هوشمند(Smart cities)
اینترنت اشیا مجهز به فناوری 5G  (IoT powered with 5G Technology)
مدیریت ترافیک (Traffic management)
برنامه های کاربردی هوش مصنوعی قدرتمند اینترنت اشیا (IoT empowered AI applications)
دوقلوهای دیجیتال(digital twins)
دستیار صوتی دستگاه های اینترنت اشیا (voice activated iot devices)
امنیت اینترنت اشیا (iot security)
رایانش مرزی  (edge computing)

بلاک چین
شبکه ای از اشیا فیزیکی که با نرم افزار ها، حسگرهاو فناوری های مختلف برای مبادله داده ها با سایر سیستم ها از طریق اینترنت کار می کنند، 
به اینترنت اشیا (IoT) معروف است. این دستگاه ها از اشیاء خانگی روزمره تا ابزارهای صنعتی مدرن گسترش یافته اند.
اینترنت اشیا یکی از پرطرفدارترین ترندها در عصر دیجیتال است و دیجیتالی شدن از چند سال گذشته روند نمایی داشته است و تنها به دلیل مقرون به صرفه بودن آن عموم افراد میتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
بنابراین، اکنون بیایید نگاهی به برترین روندهای IoT در سال 2021 بیندازیم.

یکی ازجدیدترین ترند های  اینترنت اشیا (IoT) استفاده از فناوری بلاک چین است. بلاک چین می تواند به امنیت داده ها در دستگاه های اینترنت اشیا کمک کند. بلاک چین کار بین گره‌های شبکه مختلف را امکان‌پذیر می‌کند و حفظ سوابق را تضمین می‌کند و به همین دلیل است که بلاک چین برای برنامه‌های اینترنت اشیا  بسیار مناسب است. زیرا در کنار هم راهی برای به حداقل رساندن تهدید امنیت، همراه با ارائه خدمات انجام می‌دهند.  
 
شهرهوشمند
در حالی که صحبت از فناوری های نوظهور در اینترنت اشیا (IoT) می شود، شهرهای هوشمند همیشه یک قدم جلوتر است. چندین موسسه دولتی در پنج سال گذشته پروژه های فناوری اینترنت اشیا را آغاز کرده اند که کل شهرها را تغییر می دهد.
دولت قادر خواهد بود راه حل های هوشمند متفاوتی را با استفاده از حجم عظیمی از داده ها برای مسائل مختلف مانند ایمنی شهروندان، استفاده از انرژی، تراکم ترافیک، توسعه پایدار و موارد دیگر پیاده سازی کند.
پذیرش اینترنت اشیا منجر به رشد مستمر و استقرار شهرهای هوشمند خواهد شد. فناوری اینترنت اشیا می تواند مصرف انرژی و هزینه ها را کاهش دهد و زندگی روزمره را برای کسانی که در محیط های شهری زندگی می کنند راحت تر و راحت تر کند.
اینترنت اشیا مجهز به فناوری 5G
فناوری 5G نه تنها عصر جدیدی از فناوری بی سیم است، بلکه پایه ای برای ارائه پتانسیل کامل اینترنت اشیا است، بنابراین رشد فناوری را متحول می کند.
 
بدون شک فناوری 5G یکی از مهم‌ترین فناوری‌های نوظهور اینترنت اشیا (IoT) در سال 2021 است، زیرا اتصال قوی منجر به دستگاه‌های IoT با عملکرد قابل‌اعتمادتری می‌شود.
تأخیر کمتر، پردازش داده در لحظه و پوشش گسترده از جمله مواردی هستند که 5G به ارمغان خواهد آورد.
 
مدیریت ترافیک
روندهای مدرن اینترنت اشیا (IoT) نشان می دهد که فناوری اینترنت اشیا برای حل چالش هایی مانند ترافیک و مشکلات انسداد در سطح جهانی بسیار کاربردی است. بسیاری از سازمان‌ها این روزها تمهیدات و راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهند که از فناوری های اینترنت اشیا در سیستم‌های ترافیکی و وسایل نقلیه برای ترسیم شبکه‌های ترافیکی هوشمندتر استفاده می‌کنند که گمان می‌رود ترافیک غیرضروری و ازدحام را کاهش دهد.
قدرتمند تر کردن هوش مصنوعی با اینترنت اشیا
اینترنت اشیا (IoT) و هوش مصنوعی (AI)، دو فناوری کاملاً متفاوت، با هم می توانند راه حل های تجاری خوبی ارائه دهند. صنایعی که از این دو فناوری استفاده می کنند می توانند به خودکارسازی چندین فرآیند و کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش زمان خرابی، افزایش بهره وری و تسهیل تعمیر و نگهداری پیش بینانه کمک کنند. پیش‌بینی و پیشگیری جدیدترین رویکردی است که از داده‌های جمع آوری شده از سیستم‌های کنترل و سنسور ها، استفاده می‌کند. با بررسی داده‌های بدست آمده از این سنسور ها ، شرکت‌ها می‌توانند شاخص‌های کلیدی فرسودگی تجهیزات و ماشین آلات را بدست آورده و  برای پیش‌بینی و جلوگیری از خرابی های برنامه‌ریزی نشده استفاده کنند. 

همزاد دیجیتال
همزاد دیجیتال که در سال 2020 به رسمیت شناخته شد، یک نمایش مجازی است که به عنوان معادل دیجیتالی در لحظه یک شی یا فرآیند فیزیکی عمل می کند. می توان آن را برای موارد مختلفی مانند تشخیص، بهینه سازی، نظارت و کنترل استفاده کرد. نرخ رشد  سالانه پیش بینی شده در بازار همزادهای دیجیتال تا سال 2025 چندین برابر خواهد شد.
دستیار صوتی دستگاه های اینترنت اشیا
دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی مثل دستیار گوگل، آمازون اکو وسیری( دستیار مجازی اپل) ، رابط های کاربری مبتنی بر صدا را به سطح دیگری رسانده اند.
با فناوری‌های در حال توسعه، تعاملات صوتی در برنامه‌های کاربردی دیگر در صنایع مختلف در عصر جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت، که به افراد امکان می‌دهد دستور بدهند، تنظیم کنند و نتایج را از دستگاه‌های هوشمند دریافت کنند.
یکی از اولین پذیرندگان فناوری تشخیص صدا و گفتار، بانک ها و استارت آپ های فین تک بوده اند.
 
بیومتری صدا یکی دیگر از پیشرفت های هیجان انگیز در فناوری تشخیص صدا است. بیومتری صوتی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا پس از تجزیه و تحلیل مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص مانند زیر و بم، شدت، تن، فرکانس‌های غالب، دینامیک و غیره، یک نمایه دیجیتالی از صدای افراد در محل بسازند
امنیت اینترنت اشیا
 وقتی صحبت از سطح گسترده‌ای از اتصالاتی می‌شود که ما درگیر آن هستیم.امنیت یکی از نگرانی‌های اصلی این روزها است،.  مداخله فزاینده فناوری در زندگی مردم تهدید مداوم برای دستگاه‌ها/اشیاء متصل ناامن را برجسته کرده است.
در نتیجه، امنیت یک روند در حال تحول اینترنت اشیا است و چندین کسب و کار در سراسر جهان در حال توسعه راه حل های امنیتی اینترنت اشیا با استفاده از فناوری های متنوع هستند.

رایانش مرزی
دنیای رایانش همچنان در حال پیشرفت است و از مفهوم جدیدی به نام لبه (edge) رونمایی کرد. رایانش مرزیedge computing) و رایانش ابری متفاوت هستند. و تفاوت اصلی آن ها در منبع محاسبه و ذخیره اطلاعات است. در رایانش مرزی، محاسبات لبه یا Edge Computing محاسبات مربوط به پردازش داده‌ها در خود دستگاه هوشمند انجام می‌دهد. این کار برخلاف رایانش ابری است.  با استفاده ار رایانش مرزی (edge computing)، واحد پردازش که می‌تواند بخشی از خود شی باشد، قادر خواهد بود تصمیم گیری کنند.
 
به دلیل دورکاری و همه‌گیری کوید 19 ، رایانش مرزی تا پایان سال 2021 به طور چشمگیری افزایش یافت. این نوآوری به ظهور انواع جدیدی از تجارت در دنیای رقابتی کمک می‌کند.
 
 
همانطور که راه حل های اینترنت اشیا (IoT) در سراسر جهان در حال رشد هستند، روندهای آینده اینترنت اشیا قطعا نقشی حیاتی در آینده نزدیک ایفا خواهند کرد. فناوری‌های مهمی مانند 5G، بلاک چین، هوش مصنوعی، محاسبات ابری و غیره نقش بسیار مهمی در بهبود اتصال جهانی و اینترنت اشیا خواهند داشت.